Zmeny od roku 2003

Škola v Markovciach bola v 90-tych rokoch zaradená v sieti ako Osobitná škola. Od septembra 1995 bola zo siete škôl vyradená a triedy boli pričlenené k ZŠ Malčice ako elokované pracovisko. O opätovné zaradenie do siete požiadala Obec Markovce. Z iniciatívy starostky obce Valérie Eľkovej a poslancov bola 1.septembra 2003 opäť zaradená do siete ako málotriedna základná škola.  Riaditeľkou sa po výberovom konaní stala Mgr. Eva Vaľovská.

Budova školy je majetkom grécko-katolíckej cirkvi, ktorá sa s Obcou Markovce, ako zriaďovateľom, dohodla na bezplatnom prenájme budovy na obdobie 30 rokov s platnosťou od 1.novembra 2007

V súčasnom období je škola druhou  najväčšou málotriednou školou v okrese Michalovce. Školu navštevujú väčšinou rómski žiaci z obce,  mnohí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Aj keď v posledných rokoch je skôr realitou pokles narodených detí, a tým znižovanie počtu tried, u nás je opak pravdou. Počet žiakov každým rokom stúpal, a preto od školského roku 2004-2005 sme boli nútení pristúpiť na zmenné vyučovanie.

Škola je umiestnená vo vidieckom prostredí s veľkým školským dvorom a upraveným ihriskom, vhodným na športové účely. Okolie školy je tiché, bezpečné a leží mimo hlavnej komunikácie.

Budova školy prešla od roku 2003 výraznými zmenami, čoho dôkazom je jej súčasný stav a vybavenie.

Rok 2004:

*     Zníženie stropov v triedach (energetická úspora), hĺbková obnova stien, hygienická maľba, obnova soklov v interiéri

*      Plynofikácia, rekonštrukcia kotolne

*      Zriadenie počítačovej učebne – projekt INFOVEK

*      Výmena nefunkčných radiátorov

*      Zabezpečenie objektu signalizačným zariadením

*      Oprava a obnova fasády na budove školy

*      Výmena osvetľovacích telies interiéru

*      Zakúpenie 20 žiackych stolov, 20 stoličiek, 3 učiteľských katedier a 6 skríň do tried

Rok 2005 :

*      Výmena podlahových krytín vo všetkých triedach a chodbách.

*      Výmena všetkých umývadiel v triedach a v učiteľskom WC.

*      Výmena vodovodných batérií za pakové.

*      Zakúpenie a montáž termostatu plynového kúrenia.

*      Výroba 6 ks eurookien a 1 ks vstupných dverí (severná časť budovy).

*       Zakúpenie 40 žiackych stolov a 40 stoličiek (ukončená kompletná výmena žiackeho nábytku)

*      Nákup 15 skríň do tried

*      Nákup 3 ks stoličiek pre učiteľov do tried

*      Výstavbou sadrokartónovej priečky v 1.ročníku sme získali priestor pre učebňu výpočtovej techniky a sklad učebníc. Premiestnením učebne sa uvoľnili priestory triedy pre výchovno-vzdelávací proces.

*      Pre sklad učebníc zakúpené policové skrine.

*      K počítačom bolo zakúpených 10 ks otočných stoličiek s nastaviteľnou výškou.

*      Výmena poškodených školských tabúľ, zakúpenie a montáž nových – 3 ks.

*      Zakúpenie a montáž spínacích hodín školského zvonenia.

*      Zakúpenie koberca do nultého ročníka.

*      Zakúpená chladnička a mikrovlna rúra.

*      Digitálny projektor, farebná tlačiareň, plátno na premietanie.

*      Učebné pomôcky v hodnote cca 40 tis. Sk.

Rok 2006 :

*      Vybudovanie viacúčelového školského ihriska – financie cez projekt SPP, dotácia 50 000 Sk.

*      Do tried zakúpené biele magnetické tabule s príslušenstvom.

*      Výmena 6 ks eurookien a vstupné dvere (severná časť budovy).

*      Zakúpenie a výmena 3 ks eurookien (západná časť budovy).

*      Doplnenie audiovizuálnej techniky: Kopírovací stroj, USB kľúče, Note book,

*      Kosačka, krovinorez.

Rok 2007 :

*      Zakúpenie a montáž rozhlasovej ústredne

*      Zakúpenie a montáž 4 ks eurookien (južná časť budovy)

*      Montáž bleskozvodu

*      Zakúpenie a montáž vodného filtračného zariadenia (z dôvodu hygienicky nevhodnej vody v systéme).

*      Zakúpenie lavičiek na chodby a do chodbových častí, využívaných na prezúvanie.

1.november 2007

Dohoda medzi majiteľom (gr.-kat. cirkev) a obcou na bezplatnom prenájme pozemku na 30 rokov.

Koniec roka 2007 a v roku 2008 sme sa obmedzili len na nákup nevyhnutne potrebných vecí. Priebežne boli zakúpené nové učebné pomôcky, rozprávkové a poučné knihy, encyklopédie, odborné tituly pre učiteľov, detské časopisy, odborné časopisy, licencie na vzdelávacie systémy pre žiakov (ALÍK, ALBERT...)... atď.

Ušetrené finančné prostriedky sme plánovali použiť na nadstavbu budovy (po preklasifikácii na kapitálové), ktorá je pre nás v najbližšej budúcnosti nevyhnutným riešením.

Našu žiadosť však MŠ SR zamietlo, finančné prostriedky neboli postačujúce. Začiatkom roku 2009 sme ich preto investovali do rekonštrukcie sociálnych zariadení a výmeny všetkých poškodených dverí v interiéri školy.

Rok 2008

Žiadosť na MŠVVaŠ o nadstavbu budovy z vlastných finančných prostriedkov – ZAMIETNUTÁ

Ďalšie žiadosti o finančné prostriedky (cez projekty) na rozšírenie priestorov – NEÚSPEŠNÉ

marec 2014